Swim season is in session

One+of+Taft+High%27s+swim+team+members+diving+into+the+water+during+the+meet.

Bethaney Armstrong

One of Taft High's swim team members diving into the water during the meet.

Swim had a demonstration meet on Thursday, February 13, 2020. During the meet, they had a series of 21 events against Highland High School. We asked senior, Amanda Diaz, how her first year of swimming gone so far; she said, “It can be quite intimidating when you begin comparing yourself to the swimmers who’ve been doing it since they could walk, but as long as I focus on how I’m doing and where I’m improving, I always feel great. Swimming genuinely makes me feel good.” The Taft High swim team has its first official league meet next Tuesday, Feb. 25 at Lindsay, CA.

The following list consists of each event and what places the Taft High swim team placed:

Event #1 – Girls 200 Yard Medley Relay

1st place: Brooke Ashmore, Hannah Huckins, Athena Campos, and Breann Bracken (2:14.96)

3rd place: Malynn Stepp, Callie White-Pittman, Jessie Edgar, and Shayla Bienvenu (2:31.42)

 

Event #2 – Boys 200 Yard Medley Relay

2nd place: Skyler Sutherland, Zane Martin, Presley Golling, and Chase Gratt (2:04.35)

 

Event #3 – Girls 200 Yard Freestyle

1st place: Athena Campos (2:29.02)

2nd place: Carson Burell (2:49.04)

 

Event #4 – Boys 200 Yard Freestyle

2nd place: Skyler Sutherland (2:23.94)

4th place: Zane Martin (2:46.49)

 

Event #5 – Girls 200 Yard IM

2nd place: Callie White-Pittman (3:07.95)

 

Event #6 – Boys 200 Yard IM

3rd place: John Van Roekel (2:43.71)

 

Event #7 – Girls 50 Yard Freestyle

1st place: Breann Bracken (27.10)

4th place: Syd Campbell (33.70)

6th place: Hannah Huckins (33.96)

Bethaney Armstrong
Hannah Huckins coming up for air during her swim meet.

7th place: Shayla Bienvenu (34.33)

8th place: Macaela Reilly (36.09)

10th place: Isabella Garcia (41.08)

14th place: Amanda Diaz (44.98)

15th place: Kendall Robison (45.42)

 

Event #8 – Boys 50 Yard Freestyle

2nd place: Aiden Ginther-Bower (25.65)

3rd place: Chase Gratt (26.10)

4th place: Jake Johnson (26.39)

7th place: Pablo Figueroa Ledesma (34.63)

8th place: Ulises Sanchez (48.53)

 

Event #9 – Girls 100 Yard Butterfly

2nd place: Athena Campos (1:14.41)

3rd place: Jessie Edgar (1:41.67)

 

Event #10 – Boys 100 Yard Butterfly

1st place: Presley Golling (59.95)

 

Event #11 – Girls 100 Yard Freestyle

1st place: Breann Bracken (1:02.18)

2nd place: Brooke Ashmore (1:05.65)

3rd place: Shayla Bienvenu (1:19.10)

5th place: Jessie Edgar (1:20.44)

11th place: Amanda Diaz (1:48.57)

 

Event #12 – Boys 100 Yard Freestyle

1st place: Jake Johnson (1:01.05)

2nd place: Chase Gratt (1:03.76)

5th place: Pablo Figueroa Ledesma (1:20.46)

 

Event #13 – Mixed 500 Yard Freestyle

1st place: Presley Golling (5:24.49)

6th place: Macaela Reilly (8:32.76)

 

Event #14 – Girls 200 Yard Freestyle Relay

1st place: Brooke Ashmore, Shayla Bienvenu, Hannah Huckins, Breann Bracken (2:08.76)

 

Event #15 – Boys 200 Yard Freestyle Relay

2nd place: John Van Roekel, Zane Martin, Dominic Krier, Pablo Figueroa Ledesma (1:59.96)

 

Event #16 – Girls 100 Yard Backstroke

1st place: Brooke Ashmore (1:13.75)

2nd place: Carson Burell (1:30.89)

4th place: Whitney Moyer (1:45.07)

5th place: Kendall Robison (2:00.07)

 

Event #17 – Boys 100 Yard Backstroke

2nd place: John Van Roekel (1:18.05)

 

Event #18 – Girls 100 Yard Breaststroke

2nd place: Hannah Huckins (1:42.49)

3rd place: Callie White-Pittman (1:44.39)

6th place: Whitney Moyer (2:07.56)

 

Event #19 – Boys 100 Yard Breaststroke

2nd place: Aiden Ginther-Bower (1:26.88)

3rd place: Zane Martin (1:30.23)

 

Event #20 – Girls 400 Yard Freestyle Relay

2nd place: Athena Campos, Jessie Edgar, Carson Burell, Callie White-Pittman (5:03.89)

 

Event #21 – Boys 400 Yard Freestyle Relay

2nd place: Jake Johnson, Aiden Ginther-Bower, John Van Roekel, Presley Golling (4:04.45)